BADANIE OCT OKA FOR DUMMIES

badanie oct oka for Dummies

badanie oct oka for Dummies

Blog Article

OCT umożliwia uzyskanie modelu prezentującego dno oka, a uzyskany w ten sposób przekrój tkanek jest bardzo dokładny. Dzięki temu zyskuje duże znaczenie w diagnostyce wielu chorób narządu wzroku. Wykonywana jest w celu check here potwierdzenia oraz monitorowania następujących zmian:

Badanie oka OCT jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym, bezbolesnym. Trwa krótko i właściwie od razu po jego zakończeniu pacjent może normalnie funkcjonować.

Samodzielna interpretacja nigdy nie jest wskazana i zawsze należy pozostawić ją lekarzowi kierującemu na badanie.

Jak odczytać badanie OCT? Czy można to zrobić samemu? Interpretacja wyników OCT – podobnie, jak samo badanie – powinna być dokonana przez doświadczonego okulistę i opisana przez diagnostę.

Od pacjenta wymagana jest współpraca, a konkretnie patrzenie w wyznaczonym kierunku. Wykonanie zdjęć dokumentujących stan siatkówki lub nerwów wymaga chwilowego wstrzymania mrugania.

OCT bada i ocenia przede wszystkim morfologię oka, wykrywa zmiany w jego strukturze, przekroju itd. Wynik tomografii opisuje wszelkie odchylenia od normy.

Inne choroby siatkówki, w przypadku których należy wykonać badanie OCT to centralna retinopatia surowicza, retinopatia cukrzycowa, czy dystrofie siatkówki.

Uzyskany obraz przenoszony jest na ekran monitora. Lekarz podczas diagnostyki kieruje wiązkę światła na poszczególne obszary oka, ustawiając aparat w odpowiedniej odległości i pod kątem pozwalającym uzyskać optymalny obraz.

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Broda oparta jest o specjalną podpórkę, dzięki której głowa zyskuje stabilność, a pacjent nie porusza się. Urządzenie diagnostyczne wyposażjust one jest w soczewkę, wyglądem przypominającą wizjer znajdujący się w drzwiach.

To pozwala na identyfikację wszelkich patologicznych zmian w oku, umożliwiając wczesne wykrywanie stanów chorobowych i monitorowanie publishępów leczenia.

Na ogół przeprowadzana jest nawet bez użycia jakichkolwiek kropli. Niekiedy tylko stosuje się krople rozszerzające źrenice, celem poprawienia jakości obrazu. Zakroplenie następuje wówczas około 20 minut przed samym badaniem.

Podczas tomografii koherentnej lekarz widzi zarówno przednią, jak i tylną część gałki ocznej, w tym – umiejscowioną właśnie z tyłu plamkę żółtą.

U niektóry pacjentów droga odpływu płynu odżywczego z oka (tzw. cieczy wodnistej) może być utrudniona ze względu na budowę gałki ocznej. W sytuacji ograniczonego odpływu może dojść do gwałtownego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej oraz uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Tomograf OCT wykorzystuje w tym celu wiązkę optyczną, następnie analizowany jest współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Pozwala to na wczesne wykrycie wszelkich patologicznych zmian i na monitoring write-upępów leczenia.

Badanie OCT wykazuje nie tylko zmiany w budowie plamki żółtej, ale i innych factorów gałki ocznej, jak choćby rogówki, siatkówki czy nerwu wzrokowego.

Ogromny write-upęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach w medycynie, nie ominął również okulistyki. Do powszechnego użytku wprowadzono urządzenia, które pozwalają przeprowadzić bezbolesną diagnostykę narządku wzroku z dokładnością do mikrometrów (tysiąc razy mniej, niż milimetr). Jednym z takich urządzeń jest optyczna koherentna tomografia. Poza nazwą badanie to nie ma nic wspólnego z tomografią komputerową. Optyczna koherentna tomografia w odróżnieniu od tomografii komputerowej nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, tylko specjalny, nieszkodliwy rodzaj światła.

Report this page